SUHA KOŽA
Suha koža, također poznata kao kseroza, uobičajeno je stanje kože koje se javlja kada koža dehidrira i gubi prirodna ulja. Suhu kožu mogu uzrokovati niz faktora, uključujući uslove okoline, genetiku i određene lijekove. Najčešće se javlja kod starijih osoba, ali može zahvatiti ljude bilo koje dobi. Suva koža može biti svrbežna i neugodna, a može dovesti i do drugih kožnih problema kao što su pukotine, infekcije i ekcem. Da biste upravljali suvom kožom, važno je da redovno koristite hidratantnu kremu, izbegavate vruće tuševe i kupke i štitite kožu od ekstremnih temperatura i jakih hemikalija. U nekim slučajevima, dermatolog može preporučiti druge tretmane kao što su topikalne kreme ili lijekovi.
Liječenje
Suhu kožu se liječi održavanjem kože vlažnom. Rjeđim kupanjem zaštitni loj ostaje na koži. Masti i kreme kao što su žele od nafte (vazelin), mineralno ulje ili bezmirisni ovlaživači također mogu zadržati vodu u koži. Hrapavi sapuni, deterdženti i parfemi u nekim ovlaživačima nadražuju kožu i mogu je još više isušiti. Trljanje i grebanje suhe kože može uzrokovati infekciju i stvaranje ožiljaka.
Kada je problem ljuštenje, ljuske se mogu ukloniti otopinama i kremama koje sadrže salicilnu kiselinu. Odraslima, liječnik može preporučiti umatanje kože nepropusnim zavojem od plastičnog filma ili celofana nakon primjene tih lijekova. Takvi se zavoji ne smiju rabiti kod djece.
Za neke oblike teške ihtioze učinkovite su kreme koje sadrže vitamin A (tretinoin). Spojevi vitamina A pomažu koži da brže i lakše odbaci višak ljuskica. Etretinat, lijek srodan vitaminu A, propisuje se za neke oblike ihtioze. Kod epidermolitičke hiperkeratoze mogu se rabiti antibiotici i jaki dezinfekcijski sapuni kao što je klorheksidin.
PREPORUKA
Pretplatite se na newsletter
Budite prvi koji će saznati o popustima i ekskluzivnim ponudama.